Do Vysokých Tater za méně známým jezerem až pod Gerlachovský štít i za unikátními dřevěnými výtvory

Termín konání: 08-09-2022
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
22033
Cena: 2 600,- / 2 650,- Kč

8. – 11. 9. 2022 (čtvrtek – neděle)

1. den: Brno – Bratislava – Hronsek (uvidíme evangelický dřevěný artikulární kostel – významnou kulturní památku Světového dědictví UNESCO v rámci Dřevěných chrámů ve slovenské části Karpat, který byl vystavěn v letech 1725 – 1726. Kostel má půdorys kříže, je 8 m vysoký, 26 m dlouhý, 11 m široký, má 5 vchodů, 30 oken a 1100 míst k sezení. Má šest vyměnitelných oltářních obrazů z roku 1771) – Banská Bystrica (prohlídka historického města, které je písemně poprvé zmíněno již v roce 1255. Je to místo, kde se v minulosti těžilo zlato, stříbro i měď. S průvodcem si prohlédneme Městskou památkovou rezervaci, kostel Panny Marie ze 13. století a v něm vzácný křídlový oltář od mistra Pavla z Levoče. Mezi další vzácné památky ve městě patří Matějův dům, Farská bašta, radnice, městský hrad a mnoho renesančních domů. Volno na odpolední občerstvení) – Poprad (ubytování).

2. den: Poprad – Starý Smokovec (lanovkou se vyvezeme k turistickému místu Hrebienok – 1 285 m n. m. a vydáme se po Tatranské magistrále až k Velické dolině pod Gerlachovským štítem, ve které se nachází Velické pleso – 1 665 m n. m. Tady nás bude čekat odpočinek a občerstvení u hotelu Slezský dům, což je nejvýše položený horský hotel na Slovensku. Velická dolina je výchozím místem pro túry s horským vůdcem na Gerlachovský štít. Z plesa vytéká Velický potok, který nad ním vytváří vodopád. Tvoří ho několik metrů vysoký skalnatý práh s převisy. Zajímavostí je věčný déšť, což je specifický závoj, který vytváří stékající voda a připomíná neustálé mrholení. Poblíž je i Dlouhé pleso, Kvetnicové plesko a Vyšné Velické pleska. Odtud se pak vydáme zpět do Starého Smokovce. Délka celé trasy je cca 12,5 km) – Poprad (ubytování).

3. den: Poprad – Kežmarok (prohlídka starobylého města, kterému byla udělena městská práva už v roce 1269. Říká se o něm že „je to příjemné město s renesanční radnicí na prosluněném dlouhém náměstí“, s městským hradem, kostelem sv. Kříže, který byl goticky přestavěn v letech 1444–98 z původně románského kostela ze 13. století. V roce 1998 získal od papeže Jana Pavla II. titul Basilica Minor; starý evangelický kostel sv. Trojice, zapsaný na seznamu UNESCO, který byl do dnešní podoby postaven v roce 1717. Tehdy protestanti s omezenými právy mohli postavit kostel pouze mimo městské hradby a jen na své náklady, proto je dřevěný. I tak se na něj
skládali protestanti z celé severní Evropy. Se stavbou prý pomáhali i švédští námořníci, takže vnitřek připomíná obrácenou příď lodě. Volno na oběd) – Belianská jeskyně (je to jedna z největších a jediná zpřístupněná vysokohorská krápníková jeskyně v Tatranském národním parku. Už roku 1731 ji navštívili zlatokopové; objevena byla v roce 1881 a hned o rok později zpřístupněna veřejnosti, čímž se zařadila mezi nejstarší zpřístupněné jeskyně na Slovensku. Roku 1886 byla jako jedna z prvních na světě vybavena elektrickým osvětlením a to již 12 let po vynalezení žárovky. Celková změřená délka jeskyně je 3829 m. My se projdeme po zpřístupněné části v délce 1135 metrů s výškovým rozdílem 115 metrů) -– Poprad (ubytování).

4. den: Poprad – Štrbské Pleso (projdeme se okolo ledovcového plesa ve výšce 1346 m n. m. až k lanovce, která nás vyveze na Solisko do výšky 1 820 m n. m. Možnost výstupu na Predné Solisko do výšky 2 117 m n. m. V případě pěkného počasí se budeme kochat krásnými výhledy na Furkotsků a Mlynicků dolinu atd. Na Chatě při Solisku se můžeme občerstvit a pak se lanovkou přepravíme zpět ke Štrbskému Plesu. Chůze celkem cca 5 km) – Rájecká Lesná (obec leží v Rajecké dolině mezi Malou Fatrou a Strážovskými vrchy a přitahovala odedávna poutníky svými vyhlášenými léčivými prameny. My ochutnáme pramen sv. Františka. Prohlédneme si největší pohyblivý betlém v Evropě, který je 8,5 metru dlouhý a 3 m široký. Vlastenecky pojaté, monumentální řezbářské dílo řezbáře Jozefa Pekara, které je umístěno v Domě Božího Milosrdenství, představuje Slovensko, jeho architekturu, přírodní dominanty, zdejší řemesla, tradici venkovského života. Na tři stovky figurek, z nichž asi polovina je pohyblivá, zobrazují práci i zábavu, všední i sváteční okamžiky) – Brno.
Doporučujeme pevnou turistickou obuv, turistický oděv a pláštěnku.

Ubytování v Popradě v hotelu Poprad ve dvoulůžkových pokojích v ceně 3 300,- Kč.
Cena za jednolůžkový pokoj s polopenzí 4 400,- Kč.
Součástí ceny za ubytování je polopenze (snídaně + večeře s tříchodovým menu).
Vstupné a lanovky: cca 55 €.
Závazné přihlášky nejpozději do 31. 3. 2022. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku
za ubytování a zálohu na exkurzi!!!
Odjezd v 8. 9. 2022 v 6.15 hod., návrat 11. 9. 2022 do 21.00 hod

Post Author: MVS ADMIN