Kolik „nej“ má české město, kolik „nej“ má Šumava? Jeďte s námi do těch končin, kde pramení Vltava

Termín konání: 23-06-2022
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
22029
Cena: 2 570,- / 2 620,- Kč, +ubytování

23. – 26. 6. 2022 (čtvrtek – neděle)

1. den: Brno – D1 – Humpolec – Pelhřimov – Kamenice nad Lipou – České Budějovice (prohlídka města, které založil v roce 1265 český král Přemysl Otakar II. na soutoku řek Vltavy a Malše. Pro množství architektonických a uměleckých památek bylo historické centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací a nacházejí se zde ty největší turistické pamětihodnosti. Je to město mnoha Nej: Nejznámější kámen: Bludný – umístěný poblíž Samsonovy kašny označuje místo, kde údajně stávalo popraviště. Největší kašna: Samsonova – kamenná vodní nádrž, která pojme 237 m3 vody, byla zřízena jako součást městského vodovodu v 1. polovině 18. století. Je největší v České republice a svůj název nese po biblické postavě Samsona, který je na kašně zachycen v souboji se lvem. Největší freska: postava sv. Kryštofa – v klášterním kostele Obětování Panny Marie, měří přes 10 metrů a jedná se o největší dochovanou malbu v Čechách. Nejstarší objekt ve městě: kostel sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele: pamatuje i dobu před založením města; pochází z 1. pol. 13. století. Největší náměstí: Přemysla Otakara II. – téměř pravidelné čtvercové náměstí, které je jedním z největších v České republice, má rozměry 133 x 137 metrů. Nejvyšší budova: Clarion Congress Hotel – měří 71 metrů a má 17 podlaží. Nejnižší naměřená teplota: – 42,2°C – jedná se o nejnižší naměřenou teplotu v České republice z 11. 2. 1929. Nejstarší věž: Otakarka – hradební bašta byla postavena ve 13. století při výstavbě nejstarší městské hradby. Největší zvon: Bumerin – umístěným v Černé věži. Váží 3 429 kg, má průměr 181 centimetrů a na výšku měří 147 centimetrů. Nejvyšší věž: Černá věž – byla postavena jako hlásná a strážní věž v letech 1549 – 1577. Měří 72,29 metrů a vede na ní 225 schodů. Nejstarší panelový dům: Experiment – z roku 1961 a původně se v prvním patře nacházela i kavárna. Nejstarší železnice na evropském kontinentě: Koněspřežka a trati spojující České Budějovice a Linec vyjel první vůz roku 1828. Některé z těchto „Nej“ si prohlédneme. Volno na oběd) – Rožmberk nad Vltavou (prohlídka hradu, který pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. V 19. století byl posledními majiteli – rodem Buquoyů přeměněn v romantické muzeum přístupné veřejnosti a my si proto můžeme prohlédnout cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje. Unikátní je i vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm) – Železná Ruda (ubytování).

2. den: Železná Ruda – Alžbětín – Bavorská Železná Ruda – Brennes (kabinkovou lanovkou vyjedeme na nejvyšší horu celé Šumavy Velký Javor – 1 456 m n.m. „Tyčím se vysoko nad ostatními vrcholy a kopci, právem nazýván králem lesa. Přes české luhy a bavorské roviny dívám se severně na Krkonoše a jižně na vrcholky Alp“ – báseň z roku 1846. Na vrcholu jsou radarové věže NATO ze 70. let minulého století, kaple sv. Bartoloměje a u ní zdobená umrlčí prkna – rarita Šumavy. Na nejvyšší hoře se můžete občerstvit výborným pivem ve vyhlídkové restauraci. Odtud sejdeme pod Malý Javor (1384 m n.m.) , kde je také možnost občerstvení ve stylové horské chatě a pak k Malému javorskému jezeru, které leží ve výšce 925 m n. m. a jsou na něm jedinečné plovoucí ostrůvky. Jezero je staré cca 10 000 let. Celkem chůze cca 15 km téměř bez stoupání) – Lohberg (návštěva ZOO Bavorského lesa, kde žijí hlavně místní druhy. Uvidíme losy, soby, zubry, sněžné sovy, rysy, vlky, mývaly atd.) – Železná Ruda (ubytování).

3. den: Železná Ruda – Domažlice (prohlídka městské památkové zóny. Uvidíme pozůstatky opevnění a dochovanou Dolní bránu, která byla postavena v 2. polovině 13. století. Domy na náměstí jsou postaveny v gotickém a renesančním slohu, řada z nich se zachovala v původní podobě z 16. století. Některé budovy zdobí barokní a klasicistní fasády. Budova radnice je novorenesanční a pochází z roku 1891. Kostel Panny Marie z 13. století byl přestavěn do barokní podoby v letech 1751 až 1756. Ke kostelu přiléhá 56 metrů vysoká šikmá válcová věž, dominanta města, na které je zpřístupněna vyhlídka. Výjimečným uměleckým dílem kostela je skleněný basreliéf, který je nejvyšším v Čechách. Je vysoký 4,65 metrů, váží více než čtyři tuny a vznikl v dílně známé výtvarnice Vladimíry Tesařové) – Újezd (nad Újezdem, rodištěm známého vůdce chodské rebelie Jana Sladkého Koziny vystupuje vrch Hrádek, který je od roku 1895 korunován sochou tohoto známého „syna Chodska“. Socha byla odhalena ke 200. výročí Kozinovy smrti. Je zde tradiční vyhlídka, velká socha psa a stylová restaurace, kde bude možnost oběda) – Klenová (prohlídka rozsáhlé zříceniny významného středověkého hradu, k níž byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. Zřícenina hradu je volně přístupná a je z ní nádherný výhled na Šumavu. V přízemí zámku: stálá expozice z historie zámku, české výtvarné umění 20. století. V prvním patře zámku a Sýpce: výstavy umění 20. století. Na nádvoří a v okolí hradu
je galerie moderních plastik pod širým nebem) – Železná Ruda (ubytování).

4. den: Železná Ruda – Modrava – Kvilda – Borová Lada (procházka k místu zaniklé šumavské vsi Knížecí Pláně. První dřevařské domky zde byly vystavěny už roku 1799 se svolením knížete Schwarzenberka. V roce 1840 tu stálo 59 obytných domů, byla tu také myslivna, mlýn, pila, škola, obecní úřad, čtyři ubytovací hostince a bydlelo zde 521 lidí. Ještě v roce 1957 tady žilo 58 osadníků, ale vznik zakázaného příhraničního pásma zapříčinil definitivní zánik obce Knížecí Pláně. Kostel nechala odstřelit Československá lidová armáda v roce 1956. Současně s kostelem byl zlikvidován i přilehlý hřbitov. Na místě kostela byl vztyčen dřevěný kříž a v roce 1992 byl ze zbytků náhrobních kamenů obnoven i hřbitov. Volno na oběd v Hájence Knížecí Pláně, jejíž vyhlášenou specialitou je „Knížecí guláš“ a „Borůvkové knedlíky“. Celkem pěší chůze 11 km) – Borová Lada – Prachatice – České Budějovice – Pelhřimov – Humpolec – Brno.

Doporučujeme turistickou obuv, turistický oděv a pláštěnku.
Ubytování v centru Železné Rudy ve dvoulůžkových pokojích nebo třílůžkových apartmánech
2+1. K vybavení pokojů patří fén, sprchový gel a šampon, lednička, TV. Součástí ceny je polopenze (bohatá snídaně formou bufetu: např. domácí müsli i výborná káva + večeře: dvouchodové
menu s nápojem). V blízkosti se nacházejí prodejny potravin, cukrárny a kavárny.
Cena ubytování ve dvoulůžkovém pokoji nebo apartmánu s polopenzí je 2 900,- Kč.
Cena za jednolůžkový pokoj s polopenzí je 3 500,- Kč.
Závazné přihlášky nejpozději do 28. 2. 2022. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku
za ubytování a zálohu na exkurzi!!!
Vstupné cca 400,- Kč + 16 €.
Odjezd 23. 6. 2022 v 6.30 hod., návrat 26. 6. 2022 do 20.30 hod.

Post Author: MVS ADMIN