Krkonoše křížem krážem i z polské strany

Termín konání: 05-05-2022
Přednášející: Mgr. et Mgr. Tomáš Mariánek
22018
Cena: 2 200,- / 2 250,- Kč, +cena za ubytování

5. – 8. 5. 2022 (čtvrtek – neděle)

1. den: Brno – Svitavy – Hradec Králové – Jánské Lázně (procházka po nejvýznamnějším lázeňském městečku Krkonoš, které bylo vybudováno na místě termálního pramene objeveného podle záznamů v 11. století; první využití pramene k léčebným koupelím je doloženo ve 14. století; veřejně dostupné lázně založil v roce 1675 Jan Adolf Schwarzenberg, dnes se lázně specializují na léčbu následků obrny; uvidíme lázeňské náměstí, neorenesanční kolonádu a léčivé termální prameny) – Stezka korunami stromů Krkonoše (na úpatí Černé hory vyrostla rozhledna se stezkou, která provede návštěvníky od kořenů stromů po jejich vrcholky; na stezce dlouhé 1511 m je umístěno šest informačních zastávek a spousta adrenalinových prvků, v podzemní expozici, přímo pod vyhlídkovou věží, vám pak bude poodhalen život pod zemí; vyhlídková věž, která se tyčí do výšky 45 m, nabízí ničím nerušený výhled do krajiny, pod sebou uvidíte koruny stromů, které jsou až 150 let staré, pro zájemce vede z věže 50 m dlouhý tobogan) – Lanovka Jánské Lázně – Černá hora (společně vyjedeme moderní kabinkovou lanovkou na vrchol Černé hory a vystoupáme 106 schodů do výše 21 metrů na ochoz ocelové konstrukce rozhledny Černá hora, odkud se nám naskytne nádherný pohled na panorama Krkonoš, nejvyšší českou horu Sněžku, Jeseníky, Orlické hory i krajinu v sousedním Polsku) – trasa Černá hora – Pec pod Sněžkou (odsud budeme pokračovat hřebenovkou, která patří k nejkrásnějším trasám Krkonoš, a z Černé hory budeme klesat během sedmikilometrové trasy kolem Černohorského rašeliniště, které patří mezi vyhledávané turistické cíle, jelikož se jedná o největší rašeliniště lesního typu v Krkonoších na rozloze 66ha, jehož stáří se odhaduje na 6000 let; projdeme kolem nejznámějších staveb této oblasti, které nám nabídnou i možnost zastávky a občerstvení: Kolínská bouda, Pražská bouda, Husova bouda; cílem naší cesty bude Pec pod Sněžkou – významné horské centrum a středisko zimní i letní rekreace, po kterém se projdeme. Chůze 6,2 km) – Kořenov (ubytování).

2. den: Kořenov – Harrachov/Jakusyzce – Vodopád Kamieńczyka (spatříme 27 metrů vysoký vodopád, který je nevyšší na polské straně hor a bývá dokonce považován za nejkrásnější vodopád celých Krkonoš; na vodopád navazuje i malá krásná soutěska jako z Alp) – Szklarska Poręba (6 kilometrů za hranicemi s Polskem leží rekreační, sportovní a turistické středisko Sklářská Poruba – město na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, ze kterého vyjedeme moderní lanovkou do výšky asi 1360 metrů a spatříme neméně ohromující polskou stranu Krkonoš) – trasa Szrenica – Vrbatova bouda (z hory Szrenica přímo na hranici ČR a Polska se vydáme po hřebenovce a Cestě česko-polského přátelství kolem monumentálních Svinských kamenů a skalní útvaru Tvarožník až k Prameni řeky Labe na Labské louce – v nadmořské výšce 1387 metrů si prohlédneme kamennou studnu, ve které vyvěrá voda, nebo zídku s 26 barevnými erby měst, kterými Labe protéká od pramene až po ústí do moře; zájemci si trasu mohou prodloužit přes Sněžné Jámy / Śnieżne Kotły – mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš; dále pokračujeme tzv. Bucharovou cestou k hotelu a horské chatě Labská bouda, u které zahlédneme Labský vodopád – jeden z našich nejmohutnějších vodopádů s úctyhodnou výškou 30 m; poté budeme sestupovat přes Ambrožovu vyhlídku a kolem Pančavského vodopádu – nejvyššího vodopádu na území celé ČR, jehož voda padá z neuvěřitelné výšky 148 m, až k horské Vrbatově boudě, od níž sjedeme místní dopravou na Horní Mísečky. Chůze 6,2 km) – Kořenov (ubytování).

3. den: Kořenov – Bozkovské dolomitové jeskyně (prohlídka největší dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem u nás, kde uvidíte křemenové lavice, římsy a lišty, krápníkovou výzdobu a mnoho dalšího; tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou; jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou) – Poniklá (s více jak 100 letou tradicí se v této vesnici ručně vyrábějí vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí; rodinná dílna v Poniklé je jediným místem na světě, kde se původní způsob výroby osobitých perličkových vánočních ozdob zachoval, je dokonce od roku 2020 na seznamu nemateriálních památek UNESCO) – Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice (muzeum bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze; rozhodující zásluhu na jeho vybudování měl ředitel dívčích škol Jáchym Metelka; první expozice se nacházela právě v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo a od roku 1953 sídlí v zámeckém areálu, kterým projdeme a zavítáme na exkurzi do útrob muzea) – Vrchlabí (prohlídka Krkonošského muzea ve Vrchlabí, které se nachází ve čtyřech historických domcích, které patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a jsou vzácným pozůstatkem původní městské zástavby; procházka historickou částí města přes náměstí Míru, náměstí T. G. Masaryka a kolem kláštera obutých augustiniánů až k místnímu vrchlabskému zámku uprostřed krásného zámeckého parku) – Špindlerův Mlýn (návštěva největšího horského střediska Krkonoš a zároveň největšího lyžařského střediska v České republice, kde uvidíme nejen množství hotelů, restaurací a kaváren s pěknými posezeními, ale i kostel sv. Petra a Pavla či známý Bílý most přes řeku Labe) – Labská přehrada (hned pod Špindlerovým Mlýnem se nachází vodní nádrž Labská – první a tím pádem i nejvýše položená přehrada na Labi; po její východní straně vede turistická i cyklostezka, je možné se projít i po hrázi) – Kořenov (ubytování).

4. den: Kořenov – Harrachov/Jakusyzce – Soutěska a vodopád Szklarski (asi hodinová procházka romantickou soutěskou na polské straně národního parku k úchvatnému vodopádu Szklarski – nádherná zlomová část potoka Szklarka, s vodami padajícími ze 13 metrů) – Karpacz (návštěva lázeňského města a lyžařského střediska v Krkonoších v údolí řeky Lomnice; prohlídka kostela Wang – perla dřevěné skandinávské architektury ze 12. století, sloupový kostel, který stál původně v Norsku a před demolicí byl za podpory pruského krále Fridricha Viléma IV. přenesen do Karpazce) – Przełęcz Okraj / Pomezní Boudy – Pomezní Boudy (nacházejí 18 se ve výšce 1.050 m n.m. na hranici s Polskem; odsud podnikneme poslední procházku na rozloučenou s Krkonošemi; příjemnou a pohodlnou cestou dojdeme kolem kostelíka až na Spálený Mlýn, kde už na nás bude čekat autobus. Pěší chůze 5 km.) – Hradec Králové – Svitavy – Brno.

Ubytování s polopenzí v hotelu ve dvoulůžkových pokojích v Kořenově v ceně 2 850,- Kč.
Cena za jednolůžkový pokoj s polopenzí je 3 450,- Kč.
Přihlášky nejpozději do 28. 2. 2022. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi!!!
Vstupné cca 820,- / 620,- Kč + cca 65 PLN (nutno vyměnit ještě před cestou).
Odjezd 5. 5. 2022 v 5.15 hod., návrat 8. 5. 2022 do 21.30 hod.

Post Author: MVS ADMIN