Na Šumavu za esíčkem – Solí, Sirkou, krásným Sklíčkem

Termín konání: 15-06-2023
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
23027
Cena: 2 590,- / 2 640,- Kč

15. – 18. 6. 2023 (čtvrtek–neděle)

  1. den: Brno – Humpolec – Pelhřimov – Veselí nad Lužnicí – Červená Lhota (prohlídka renesančního vodního zámku, který je velmi známý svou červenou barvou a polohou uprostřed Zámeckého rybníku. Je umístěn na skále, obklopenou vodou a s břehem ho spojuje kamenný most. Zámek si zahrál např. v pohádce Zlatovláska, O štěstí a kráse a Pan Tau) – Albrechtice nad Vltavou (navštívíme románský kostel sv. Petra a Pavla z 2. poloviny 12. století, který je významný svojí malířskou výzdobou interiéru, kde jsou stěny pokryty monumentální kompozicí Posledního soudu; Kapličkový hřbitov – kolem kostela se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben 85 jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy. Kapličky vznikly v průběhu 19. století a byly zbudovány zemřelým na ohradní zdi hřbitova ve tvaru liché půlkruhové arkády nesené dvěma sloupy) – Prachatice (procházka renesančním historickým náměstím jednoho z nejlépe zachovalého městského komplexu u nás – bašta Helvít, Dolní brána, renesanční Husův dům s bohatou sgrafitovou výzdobou patří k nejcennějším stavbám Prachatic, největší sluneční hodiny ve střední Evropě aj.) – Čestice-Krušlov (prohlédneme si Machův včelín, který je svým jedinečným provedením unikátem nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Jedná se o rozsáhlou dřevěnou stavbu s vyřezávanými a malovanými prvky a s unikátní sbírkou zhruba 80 řezeb a výtvarně ztvárněných úlů. Stavbu obklopuje květná zahrada a díky nadmořské výšce 740 m n. m., ve které se včelín nachází, můžete z nedaleké louky obdivovat kouzelné výhledy do předhůří Šumavy) – Kašperské Hory – Hartmanice – Železná Ruda (ubytování). V tento den není v programu volno na oběd!!!
  2. den: Železná Ruda – Dobrá Voda u Hartmanic (prohlídka kostela sv. Vintíře s unikátní výzdobou z dílny sklářky Vladěny Tesařové. Uvidíme oltář s rozměry 4,5 m x 3,2 m vážící pět tun. Je přes tři metry vysoký a zdobí ho 35 figurek českých i německých světců. Ze zeleného skla je i křížová cesta, pult na čtení z bible, rozsáhlý betlém i socha sv. Vintíře (Günter) v životní velikosti. Jedná se o jediný kostel na světě, který je zasvěcen tomuto světci. Postaven byl v letech 1706-1777 na místě, kde stála dřevěná kaple) – Srní-Mechov (čeká nás procházka okolo Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu až k poutnímu místu Hauswaldská kaple – Šumavské Lurdy, kde uvidíme další dílo sklářky Vladěny Tesařové. Jsou to skleněné dlaně, do kterých vtéká léčivá voda z ručně tesaných dřevěných vantroků. Ty leží na 59 bludných kamenech. Budeme pokračovat naučnou stezkou „Okolo kostelního vrchu“ a dále pak k Tříjezerní slati a půvabným Luzenským údolím na Modravu. Volno na občerstvení) – Vchynicko-Tetovský kanál – Rechle (zastávka u unikátního 72 m dlouhého dřevěného hradlového mostu přes řeku Vydru, který je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu. V červenci 2022 prošel celkovou rekonstrukcí a byl znovu slavnostně otevřen. Chůze celkem cca 11 km) – Annín (návštěva sklárny, kde je možné zakoupit krásné skleněné výrobky. Procházka k nově odhalené skleněné soše sv. Vintíře od sklářské výtvarnice Vladěny Tesařové, která je umístěna poblíž druhého nejstaršího kostela jihozápadních Čech sv. Mořice na vrchu Mouřenec. Svatého Vintíře zobrazila jako statného vousatého muže držícího bibli v ruce. Socha je v životní velikosti) – Železná Ruda (ubytování).
  3. den: Železná Ruda – Bavorská Železná Ruda – Zwiesel – Rinchnach – Grafenau – Pasov (procházka starobylým městem až k soutoku tří řek – Dunaj, Inn, Ilz. Začínala tady obchodní stezka, zvaná „Zlatá“ – Pasov – Prachatice, po které se převážela především sůl. Poslechneme si varhanní koncert – největší chrámové varhany na světě – v Dómu sv. Štěpána, který je katedrálou a sídlem pasovských biskupů již od 8. století a je ukázkou výjimečné italské barokní architektury. Exteriér Horního a Dolního hradu; Stará radnice, historický patricijský Dům u divého muže. Zde sídlí Muzeum skla, ve kterém je umístěna sbírka okolo 30 000 kusů českého skla všech uměleckých stylů od baroka po modernu a je prý největší na světě. Možnost návštěvy. Na cípu mezi stékajícími se řekami, se nalézá klášter Niedernburg s kostelem sv. Kříže, který byl založen už v roce 739. V kostele je pohřbena sv. Gisela, manželka uherského krále Štěpána I. Poutní kostel s klášterem Mariahilf na pravém břehu Innu, postavený v letech 1624-1627. Ke klášteru vede kryté schodiště s 321 schody. Volno k individuální prohlídce a občerstvení) – Železná Ruda (ubytování).
  1. den: Železná Ruda – Špičácké sedlo (Černé jezero – procházka k největšímu a nejhlubšímu ledovcovému jezeru na Šumavě a zároveň i největšímu přírodnímu jezeru v České republice. Má hloubku téměř 40 m a rozlohu 18,47 ha a je opředeno mnoha pověstmi. Chůze celkem cca 9 km) – Sušice (prohlídka centra bývalého královského města, které je nazýváno „Bránou Šumavy“. Je spojené především s historií výroby sirek a svou polohou na břehu zlatonosné řeky Otavy. Projdeme se nádherným náměstím, v jejímž středu stojí renesanční radnice s 31 m vysokou věží, která je přístupná k výhledům do okolí. Patří mezi nejvýznamnější radniční stavby u nás. V jednom z renesančních domů sídlí Muzeum Šumavy, kde si prohlédneme největší mechanický betlém v České republice, dílo řezbáře Karla Tittla a Pavla Svobody. Je dlouhý 5 m, jeho hloubka je 3,5 m a celková rozloha 16 m². Najdete zde 30 postav ve velikosti 30 cm, 35 objektů, 150 pevných a 150 pohyblivých figur na elektrický pohon, pohybuje se také několik objektů; expozice skla a sirkařství – největší sirka na světě dlouhá 3,6 m. Volno na oběd) – Čepice (krátká zastávka na mostě, který zdobí další dílo sklářky Vladěny Tesařové – Sv. Jan Nepomucký) – Tábor – Pelhřimov – Brno.

Vstupné cca 400,- / 300,- Kč + cca 10 €

Ubytování s polopenzí (snídaně formou bohatého bufetu, na večeři dvouchodové menu + nápoj) v hotelu v centru Železné Rudy. Dvoulůžkové pokoje a třílůžkové apartmány jsou komfortně vybaveny televizí, ledničkou, fénem, toaletními potřebami, Wi-fi. Cena ubytování včetně polopenze a místních poplatků 3 300,- Kč. Cena za ubytování v jednolůžkovém pokoji 3 600,- Kč.

V blízkosti hotelu je možnost nákupu pečiva a potravin.

Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2023. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi!!!

Odjezd 15. 6. 2023 v 6.00 hod., návrat 18. 6. 2023 do 21.00 hod.

Post Author: MVS ADMIN