Slovenské národní parky a památky UNESCO s výletem do polského Zakopaneho

Termín konání: 01-05-2020
Přednášející: Bc. et Bc. Tomáš Mariánek
2020
Cena: 1590,- / 1650,- Kč , + ubytování 1800,-Kč

1. – 3. 5. 2020 (pátek – neděle) 

1. den: Brno – Starý Hrozenkov / Drietoma – Trenčín – Žilina – Vlkolínec (návštěva horské vesničky, která si díky své izolovanosti od okolí zachovala podobu z 16.–19. století; uvidíme více než 50 nádherných dřevěných domů ve skanzenu lidové architektury a také dominanty obce, kterými jsou dvoupatrová roubená dřevěná zvonice a kostelík Navštívení Panny Marie; od roku 1993 je Vlkolínec na seznamu památek UNESCO) – Demänovská jeskyně svobody (dorazíme do srdce NP Nízké Tatry a čeká na nás prohlídka nejvíce navštěvované zpřístupněné jeskyně na celém Slovensku, která spolu s dalšími 8 jeskyněmi tvoří nejdelší slovenský jeskynní systém dlouhý úctyhodných 24 km; součástí prohlídky je i nevysychající podzemní vodopád, Veľký dóm – největší přístupný podzemní prostor na Slovensku nebo jezírko, o němž pověst vypráví, že žena, která se zde vykoupe o půlnoci v den svatého Jana, omládne o deset let) – Demänovská  dolina (v krásném prostředí Nízkých Tater se projdeme kolem Vrbického plesa – největšího přirozeného jezera v Nízkých Tatrách – a jezera na Biele Púti, podíváme se na památník první lanovky v Jasné a poté budeme klesat dolů Demänovskou dolinou přes novou rozhlednu na Ostredku, symbolický hřbitov obětem Nízkých Tater a Víchovu vyhlídku zpět k autobusu) – Poprad (ubytování).

2. den: Poprad – Belianská jeskyně (prohlídka jedné z největších a hlavně jediné zpřístupněné vysokohorské jeskyně v srdci Tatranského NP, kromě krasových jevů zde uvidíme i sintrové vodopády, pagodovité stalagmity nebo nádherné kotle různých barev) – Bachledova dolina (sedačkovou lanovkou v Bachledové dolině vyjedeme do výšky 1150 m n.m., kde si projdeme unikátní dřevěnou stezku v korunách stromů otevřenou v září 2017, která je tvořena spirálovitou věží a 1234 metrů dlouhým naučným chodníkem, čekají na nás nádherné výhledy do okolí krajiny Tatranského a Pieninského národního parku) – Zakopane (nejvýznamnější turistické středisko na polské straně Vysokých Tater, které je pestrou směsicí půvabné dřevěné architektury, obchůdků, tržišť, muzeí a galerií a tradičního Goralského folkloru a ročně ho navštíví kolem tří milionů turistů; projdeme se hlavní ulicí města Krupówki s kostelem Nejsvětější Rodiny, ulicemi tzv. Starého města až na obrovské místní tržiště pod vrcholem hory Gubalowka) – Poprad (ubytování).

3. den: Poprad – Dobšínská ledová jeskyně (prohlídka jedné z největších ledových jeskyní v Evropě zapsané od roku 1995 na seznamu památek UNESCO, která se nachází přímo v srdci NP Slovenský ráj; během prohlídkového okruhu v jeskyni uvidíme spoustu ledových stalaktitů, stalagmitů, stalagnátů a ledopádů; celkový objem ledu v jeskyni se odhaduje na 145 000 m³; teplota v jeskyni se v létě pohybuje kolem -1 °C a v zimě může klesnout až k -5 °) – hrad a kaštel  Liptovský Hrádok (návštěva zříceniny mohutného vodního hradu ve východní části Liptovské kotliny při soutoku Váhu s Belou, který byl postaven ve 14. století okolo staré strážní věže u důležité Povážské cesty, následně dobytý husity a počátkem 17. století přestavěn na renesanční pevnost; dnes je po velké rekonstrukci a nabízí prohlídkový okruh nádvořím a interiéry hradu) – salaš Krajinka u Ružomberku (zastávka na originální salaši v malebném prostředí dolního Liptova, kde budeme mít možnost ochutnat a následně nakoupit nejrůznější liptovské speciality vyráběné tradičním způsobem – oštiepok, pareničky, korbáčiky, nitě, tyčinky, ovčí sýr, brynzu a spoustu dalšího) – Drietoma / Starý Hrozenkov – Brno.

Ubytování s polopenzí (tříchodové menu) v hotelu ve dvoulůžkových pokojích v Popradu v ceně 1 800,- Kč.

Přihlášky nejpozději do 29. 2. 2020. Do tohoto termínu je nutná úhrada ceny za ubytování.

Vstupné cca 50 € / 42 € + dle potřeby polské zloté PLN.

Odjezd 1. 5. 2020 v 5.30 hod., návrat 3. 5. 2020 do 20.45 hod.

Post Author: MVS ADMIN