Taje Libereckého kraje a Jizerských hor

Termín konání: 31-07-2020
Přednášející: Bc. et Bc. Tomáš Mariánek
2038
Cena: 1300,- / 1360,- Kč , + ubytování 1700,-Kč

31. 7. – 2. 8. 2020 (pátek – neděle)

1. den: Brno – Svitavy – Hradec Králové – zámek Humprecht (prohlídka ojedinělého barokního zámku, jehož výjimečný tvar připomíná při troše fantazie raketu, lidem světa znalým pak Galatskou věž v tureckém Istanbulu a je symbolem Českého ráje; jeho původní poslání sloužit jako lovecký zámeček od 60. let 17. století, kdy byl postaven, vystřídaly časem expozice s regionální a historickou tématikou) – Sobotka (dominantou města je pozdně gotický kostel sv. Máří Magdalény a především cenný soubor roubených a poloroubených patrových staveb v čele se Šolcovým statkem nebo funkcionalistické budovy z období 1. republiky, např. bývalá záložna nebo bývalá spořitelna) – Prachovské skály (pěší výlet pískovcovým skalním městem Prachovské skály, během kterého projdeme nejatraktivnější a nejzajímavější cestou mezi skalními masivy a pokocháme se výhledy z různých vyhlídek, následně možnost výstupu ke zřícenině hradu Brada, kde jsou na vrcholu na památku prusko-rakouské bitvy umístěny sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem) – Turnov (ubytování).

2. den: Turnov – Jiřetín pod Bukovou (v malebné krajině Jizerských hor zavítáme do Muzea výroby hraček, která se v oblasti datuje až do roku 1908 a od té doby probíhá nepřetržitě; během exkurze výrobou uvidíme, jak se pod šikovnýma rukama pracovníků továrny s více jak stoletou tradicí rodí proslulé večerníčkové postavy) – Příchovice (v této podhorské vesničce se podíváme do Muzea Cimrmanovy doby, kde je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana, která byla dosud přechovávána v depozitářích společnosti a divadla Járy Cimrmana v Praze; významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí; kousek od muzea vystoupáme také na rozhlednu Maják Járy Cimrmana, ze které se nám naskytne nádherný výhled na oblast Železnobrodska a Semilska) – Jizerka (Panský dvůr sklářské rodiny Riedlů, sklárna z 19. století a roubené chalupy dělníků nepravidelně rozptýlené po plochém údolí říčky Jizerky jsou součástí horské osady Jizerka, která byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací; čeká na nás výlet po naučné stezce přes Bukovec – nejvyšší čedičový vrchol ve střední Evropě a přes evropsky unikátní rašeliniště Jizery a Jizerky, největším klenotem místní národní přírodní rezervace je pak Safírový potok – safíry, které se tu kdysi rýžovaly, patřily prý k nekrásnějším v Evropě) – Turnov (ubytování).

3. den: Turnov – zámek Sychrov (zámek určitě znáte z pohádek Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta a patří k nejvýznamnějším stavbám romantické novogotiky u nás; je spojován také se skladatelem Antonínem Dvořákem; o jeho dnešní francouzskou podobu dříve barokního zámku se zasloužil kníže Kamil Rohan; během prohlídky zavítáme do všech reprezentačních prostor, honosně zařízeného Královského apartmá i soukromých apartmá knížete a kněžny) – Liberec  / Ještěd (kabinovou lanovkou se přepravíme až do výšky 1012 m n.m. ke známé ozdobě české architektury – vysílači Ještěd, který navrhl architekt Karel Hubáček a byl realizován v letech 1966-73; rozhledna je vysoká 94 metrů a slouží také jako hotel a restaurace; z Ještědu budeme mít neomezený výhled na všechny světové strany a za dobré viditelnosti spatříme i pražský Petřín) – zámek a pivovar Svijany (čeká na nás exkurze do pivovaru Svijany, který patří mezi nejstarší pivovary v Česku, byl založen před rokem 1564 a v 17. století ho do vlastnictví šlechtický rod Valdštejnů; na závěr prohlídky pivovaru s průvodcem samozřejmě ochutnáme i samotné nefiltrované pivo; v roce 2013 koupil pivovar Svijany značně zchátralý zámek a za pouhé tři roky ho zpřístupnil veřejnosti; my se podíváme i do samotného zámku, kde si prohlédneme expozici archeologie, podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další, dozvíme se vše o historii zámku a okolí, o historii pivovarnictví a lazebnictví) – Praha – Brno.

Hotelové ubytování s polopenzí ve dvoulůžkových pokojích v ceně 1 700,- Kč v Turnově.

Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2020.

Vstupné cca 930,- / 700,- Kč.

Odjezd 31. 7. 2020 v 6.15 hod., návrat 2. 8. 2020 do 21.30 hod.

Post Author: MVS ADMIN