Vysoké Tatry – příroda a historická místa

Termín konání: 03-09-2020
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDR. Ludvík Vaverka
2039
Cena: 2 190,- / 2 250,- Kč , +2700,-Kč ubytování

3. – 6. 9. 2020 (čtvrtek – neděle)

1. den: Brno – Uherský Brod – Trenčín (prohlídka historického města Pováží: Trenčianský hrad – jeden z nejmohutnějších hradů Evropy, jehož počátky se vážou již k 11. století. Římský nápis z roku 179, který je zde vytesaný do skály, je jednou z mála římských písemných zmínek dokazujících pobyt Římanů v střední Evropě; Dolní brána, dnes Městská věž z 15. století je vysoká 32 metrů a do části se lze dostat výtahem. Je zde nádherný výhled na hrad a náměstí. Procházka Mírovým náměstím, návštěva Piaristického kostela Františka Xaverského, který patří mezi nejkrásnější sakrální barokní památky Slovenska; klášterní komplex, který ke kostelu přiléhá se zachovanými malovanými slunečními hodinami z roku 1711, které znázorňují rajskou zahradu se stromem poznání; farní kostel Narození Panny Marie přestavěný do renesanční podoby patří  mezi nejstarší památky města a byl součástí městského opevnění; exteriér synagogy postavené v roce 1913 – patří k nejzajímavějším dílům svého druhu na Slovensku. Je to historizující stavba s byzantskými a maursko orientálními prvky) – Rajecké Teplice (procházka lázněmi, které byly známé už ve 14. století. Krásnou scenerii lázní ještě umocňuje bizarní a neobvyklé seskupení výběžků Súľovských skal) – Poprad (ubytování).

2. den: Poprad – Štrbské Pleso (okolo lyžařských skokanských můstků se vydáme Tatranskou magistrálou k Popradskému plesu, kde si odpočineme na turistické chatě. Na zpáteční cestě se zastavíme u pietního místa – Symbolický hřbitov, které je věnováno obětem hor. Zpět na Štrbské pleso – možnost oběda) – Tatranská Lomnica (obec, založená roku 1892 uherským lesním statkářem jako první státní klimatické místo ve Vysokých Tatrách. Atrakcí se v roce 1940 stala visutá lanovka na Lomnický štít. V obci se nachází evangelický kostel z roku 1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádek z roku 1913 známý jako „staré muzeum“ a sídlo Správy Tatranského národního parku) – Poprad (ubytování).

3. den: Poprad – Starý Smokovec (patří mezi nejstarší tatranské turistické osady a je známé mj. díky Smokovské minerálce. Mezi nejvýznamnější stavby patří budova Grandhotelu, který byl postaven v secesním stylu v roce 1904 jako první velký tatranský hotel, tehdy určený pouze pro vyšší společenskou vrstvu. Jedním z prvních hostů byl saský korunní princ Fridrich August, ale bydlel zde i komik Vlasta Burian a sportovec Emil Zátopek. Pozemní lanovkou vyjedeme na Hrebienok – 1 285 m n.m. Odtud Tatranskou magistrálou pohodlnou vycházkou k Bilíkově chatě, k vodopádům Studeného potoka, k Reinerově chatě, která je nejstarší chatou v celých Tatrách a je zde malé nosičské muzeum, expozice horolezeckého vybavení a lyží a IC. Tuto chatu navštívila v roce 2008 i královna Alžběta II. Možnost občerstvení. Pak pokračujeme okolo Malého a Velkého vodopádu zpět na Hrebienok. Celkem cca 6 km nenáročným terénem. Zpět do Starého Smokovce pozemní lanovkou) – Poprad (procházka městem a prohlídka nejvýznamnějších míst – např. kostel sv. Egídia ze 13. století s bohatou freskovou výzdobou. Součástí freskové výzdoby je nejstarší vyobrazení Tater. Možnost návštěvy aquaparku) – Poprad (ubytování).

4. den: Poprad – Spišská Sobota (centrum tvoří po roce 1950 rekonstruované náměstí. Uprostřed stojí špalíček staveb, tvořený gotickým kostelem sv. Jiří, renesanční zvonicí z roku 1598, mariánským sloupem a radnicí. Najdeme zde gotický dům, v němž byl roku 1474 ubytován král Matyáš Korvín) – Levoča (prohlídka slovenského královského města s průvodcem, které je lokalitou světového dědictví UNESCO. Uvidíme baziliku sv. Jakuba s raně gotickým oltářem, který je nejvyšším dřevěným oltářem na světě a je dílem Mistra Pavla z Levoče, středověké náměstí, které patří mezi největší svého typu ve střední Evropě, klícku hanby – originální středověký pranýř, renesanční radnici, hradební systém středověkého opevnění z 13. – 14. století, které je nejzachovalejší na Slovensku – volno na oběd) – Liptovský Mikuláš – Žilina – Zlín – Vyškov – Brno.

Doporučujeme pohodlnou turistickou obuv a pláštěnky.

Hotelové ubytování s polopenzí (tříchodové menu) ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím v centru Popradu v ceně 2 700,- Kč.

Závazné přihlášky do 31. 3. 2020. Do tohoto termínu je nutno uhradit celou částku za ubytování!

Vstupné cca 25 / 20 €.

Odjezd 3. 9. v 6.30 hod., návrat 6. 9. do 21.30 hod.

Post Author: MVS ADMIN