Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
25031
Cena: 2 900,- / 3 000,-
TERMÍN EXKURZE: ČTVRTEK 04.09.2025 – NEDĚLE 07.09.2025
1. den: Brno – Velká Bíteš – Telč – Jindřichův Hradec – Třeboň (prohlídka renesančního zámku, který je spojen se jménem Petra Voka z Rožmberka, Schwarzenbergy, ale i se jménem Rudolfa II.; uvidíme Alchymistickou dílnu, renesanční interiéry, Kunstkomoru se zajímavými předměty ze sbírek Petra Voka např. kompasy, navigační přístroje, dalekohledy, globus atd.; procházka městem a pak volno na oběd) – Domanín (Schwarzenberská hrobka – prohlídka unikátní novogotické stavby, která se stala rodovou hrobkou tohoto významného rodu; nahlédneme i do krypty, kde jsou pochování jeho nejvýznamnější členové) – Buškův hamr (jediná veřejně přístupná kovárna na vodní pohon v jižních Čechách se nachází na toku Klenského potoka. Při komentované prohlídce se dozvíme o historii rodu Bušků a zhlédneme film Poslední hamry a hamerníci z r. 1956. Na vlastní oči uvidíme tři funkční vodní kola a stroje v hamerně – brus, měchy a buchar – lidově nazývaný kobyla, který v době provozu dokázal o kovátko udeřit až 150× za minutu) – Černá v Pošumaví (ubytování).
2. den: Černá v Pošumaví – Polná na Šumavě (vydáme se na Naučnou stezku Olšinu, která vede šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Těšit se můžete na dech beroucí výhledy do okolí, plovoucí molo, převoz poháněný lidskou silou, ptačí pozorovatelnu, rozhlednu dobrodruhů nebo i vyhlídku na vodu v podobě ptačího hnízda, ve kterém vás čeká překvapení. Na trase vás budou provázet informační tabule, ze kterých se dozvíte spoustu zajímavostí o přírodě, kterou procházíte. Část trasy vede po zkonstruovaných dřevěných chodnících, ale čeká na vás i příjemná procházka přírodním terénem. Toto místo bylo desítky let nepřístupné veřejnosti a bylo zpřístupněno v roce 2016. Chůze nenáročným terénem celkem 7,5 km. Volno na oběd v místní restauraci Olšina) – Boletice (přijedeme na vyvýšeninu Olymp a prohlédneme si unikátní kostel sv. Mikuláše, který zde stál už za doby Přemysla Otakara II. Pozoruhodné jsou především z části odkryté středověké nástěnné malby v kněžišti a figurální konzoly nesoucí síťovou klenbu sakristie) – Černá v Pošumaví (ubytování).
3. den: Černá v Pošumaví – Weitra (v srdci Weitviertlu, v nejstarším pivovarnickém městě Rakouska, půjdeme podél „pivní cesty“ přes historické staré město a budeme sledovat stopu pivní tradice až k renesančnímu zámku, který si můžete volně prohlédnout bez průvodce. V jeho sklepích sídlí pivní muzeum, ale i zajímavá výstava o „železné oponě“ – zde se návštěvník ponoří se do světa bývalé, tisíce kilometrů dlouhé, železnou oponu vybavené hranice. Hradní muzeum dává přehled o více než 800 let historie města Weitra a rodu Fürstenbergů. Zajímavým je výstup na zámeckou věž, kde se otevírá široký rozhled do krajiny. Nádherné je i arkádové nádvoří, kde moderní trychtýřová střecha dobře zapadá do architektury a umožňuje pořádání koncertů a festivalů po celý rok. Volno na oběd. Pak nás čeká procházka zeleným údolím Gabrielenthal s Kneippovými cestami) – Černá v Pošumaví (ubytování).
4. den: Černá v Pošumaví – Římov (prohlídka barokního poutního areálu, který byl po rekonstrukci opět slavnostně otevřen v roce 2023 – poutní kostel svatého Ducha doplňuje loretánská kaple, věrně napodobující svatyni v italském Loretu, zvonice a ambity s bohatou malovanou výzdobou – „Kol Lorety se tichých ambit loubí, jak ramen obchvat na ochranu kloubí. Zde každý zbožný krok bez pobízení ti skýtá svoji pomoc k přemýšlení“. Poblíž poutního areálu u kostela sv. Ducha roste nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice – lípa Jana Gurreho. Stáří lípy je přes 600 let. Obvod kmene v roce 2008 byl 760 cm a v témže roce byla vítězem soutěže Strom roku. Má zápis v Guinessově knize rekordů v roce 1996, kdy se v duté lípě o výšce 12 metrů vešlo 51 osob. Pak se vydáme na 6 kilometrů dlouhou křížovou cestu, lemovanou 25 kapličkami, která nás zavede až ke břehům řeky Malše. Nejde jen o drobné stavby – prvním zastavením je rozměrná osmiboká kaple Loučení. Pozoruhodné jsou rovněž zastavení Olivetská hora, Popravní brána, kaple Velký Pilát, Šimonova kaple a Kalvárie, většinou zdobené sochami a výjevy jednotlivých zastavení. Volno na oběd) – Borovany – ZOO Dvorec (návštěva soukromé zoologické zahrady, kde uvidíme lvy, opice, medvědy, hady, ptáky, zebry i velbloudy) – Brno.
—————————————-
Ubytování s polopenzí v hotelu ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, TV a Wi-Fi v Černé v Pošumaví v ceně 4 200,- Kč.
Příplatek za jednolůžkový pokoj je 500, – Kč / noc. Počet těchto pokojů je omezen.
Hotel se nachází v klidném prostředí cca 300 m od Lipenského jezera, má vlastní pláž, venkovní bazén a saunu. Možnost zakoupení bohatých obědových nebo svačinových balíčků.
Doporučujeme pevnou obuv a pláštěnky.
Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2025. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi !!!
Vstupné cca 700,- / 500,- Kč + 8 €.
Odjezd od Janáčkova divadla 4. 9. v 6.00 hod., návrat 7. 9. do 21.00 hod.
Lektor: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka