4DENNÍ: Přírodní i historické krásy severních Čech a NP České Švýcarsko

Termín konání: 09-10-2025
Přednášející: Mgr. et Mgr. Tomáš Mariánek
25040
Cena: 3 000,- / 3 100,-

TERMÍN EXKURZE: ČTVRTEK 09.10.2025 – NEDĚLE 12.10.2025

1. den: Brno – D1 – Praha – Elektrárna Ledvice (na začátku celé výpravy se podíváme do Infocentra Elektrárny Ledvice zaměřeného na klasickou energetiku, s čímž je vůbec první svého druhu u nás a tematicky tak doplňuje ostatní infocentra skupiny ČEZ; kromě návštěvy interaktivní expozice plné virtuálních prvků a audiovizuálních technologií, kde zjistíme, jak taková elektrárna vlastně funguje, na nás čeká i naprostý unikát – rozhledna vysoká 140 metrů s prosklenou vyhlídkou a přístupným ochozem, ze které si vychutnáme neopakovatelný výhled na okolní krajinu a ocitneme se na střeše nejvyšší průmyslové budovy v České republice) – Cisterciácký klášter Osek (rozsáhlý areál patří k nejstarším klášterům u nás, byl založen rodem Hrabišiců ve 12. století a tvoří jej budovy stavěné od doby románské až po éru baroka; jednou z prvních gotických staveb v Čechách byla výstavba osecké kapitulní síně v letech 1225–1250, portál ukrývá unikátní sochu Madony – nejmonumentálnější plastiku první poloviny 14. století; největším pokladem kláštera je pak kamenný románský otáčivý pulpit z roku 1240 evidovaný jako památka mezinárodního významu UNESCO; v rámci komentované prohlídky projdeme klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, křížovou chodbu, rajský dvůr i starý konvent s raně gotickou kapitulní síní) – Děčínský Sněžník (rozhledna stojí na nejvyšší stolové hoře v České republice; samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů; z vrcholu budeme mít velmi pěkný pohled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, za dobré viditelnosti můžeme zahlédnout např. Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem nebo Milešovku) – Tiské stěny (skalní město v Českém Švýcarsku ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů leží na jižním okraji krušnohorského zlomu a patří k nejstarším turistickým oblastem tzv. Labských pískovců; až do rozkvětu pěší turistiky na konci 18. století byly Tiské stěny opředeny závojem legend, mýtů a pověstí a místní se do nich báli vkročit, dnes už jsou však jedním z nejoblíbenějších turistických cílů u nás; budeme mít možnost vybrat si a projít se skalním městem kratším okruhem Malé Tiské stěny a delším Velké Tiské stěny a poznat bezmála 60 skal nejroztodivnějších názvů a tvarů podporujících fantazii) – Děčín (ubytování).

2. den: Děčín – Jonsdorf (německé, resp. saské lázeňské středisko, známé jako vzdušné lázně, ležící na severní straně Žitavských hor, ve kterém zavítáme do proslulého pískovcového skalního masivu Nonnenfelsen / Jeptišky, jejichž název byl inspirovaný vzhledem jednotlivých skalních věží, v nichž místní obyvatelé viděli podobu mnichů a jeptišek v řeholních hábitech; během krátké procházky projdeme zajímavou trasou a naučnou stezkou na nádhernou vyhlídkovou plošinu, ze které uvidíme celou okolní krajinu včetně příhraničí s Českou republikou; poté navštívíme známý Motýlí dům – Schmetterlingshaus v Jonsdorfu, fungující celoročně od roku 2004 v obrovské kupolovité hale, kde létají tisíce exotických motýlů, pochodují bažanti a křepelky, v akváriích plavou různé druhy ryb a v teráriích odpočívají ještěři, želvy či se prohání cizokrajné opičky) – Rumburk (město leží ve Šluknovské pahorkatině a protéká jím říčka Mandava, v historii měl svým plátenickým, vlněným a bavlněným zbožím a soustružnickým zbožím v průmyslovém světě dobré jméno; město bylo proslulé výrobou véby nebo tzv. „rumburských“ kamen, stávala zde také největší manufaktura v České republice – Allasonova továrna na sukno; Rumburku se pro jeho honosnost říkalo „Malá Paříž“; v areálu kapucínského kláštera se podíváme na Loretánskou kapli, která byla vybudovaná počátkem 18. století a jde o nejseverněji stojící stavbu svého druhu na světě, součástí ambitu jsou také Svaté schody – po 28 dřevěných stupních Svatých schodů stoupají věřící pouze klečmo; projdeme se také neobvyklou expozicí církevního umění Šluknovska nebo Parkem rumburské vzpoury, kde si připomeneme tuto důležitou historickou událost) – Šluknov (navštívíme naše nejsevernější město ležící mezi Saským a Českým Švýcarskem, Lužickými horami a Žitavským pohořím, které dalo jméno Šluknovskému výběžku, jednomu ze dvou typických „růžků“ na severní hranici České republiky; podíváme se na perlu saské renesance v podobě místního obnoveného zámku, kde se přeneseme do doby první republiky během společné prohlídky, poté na nás čeká procházka zámeckým parkem a městem kolem malebných roubených domů k další dominantě – baroknímu kostelu sv. Václava; na závěr vyrazíme na Křížový vrch s upravenou křížovou cestou, 3 kaplemi, Božím hrobem, Kalvárií a Getsemanskou zahradou) – Děčín (ubytování).

3. den: Děčín – Buková Hora (čedičová dominanta Verneřického středohoří ve výšce 683 m. n. m. na pravém břehu Labe, která je spojena zejména s mohutnou betonovou věží televizního vysílače; my se kolem vysílače projdeme na známou Humboldtovu vyhlídku pojmenovanou po německém přírodovědci a cestovateli, odkud uvidíme Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem a pásmo Krušných hor s Komáří vížkou) – Muzeum v přírodě Zubrnice (navštívíme nejmladší skanzen u nás, který je umístěn v urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří; projdeme se souborem hodnotných staveb lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné; základem skanzenu je stará historická vesnice s návsí, které vévodí barokní studna z roku 1695 převezená ze Střížovic u Ústí nad Labem, dále poznáme život a práci lidí na hospodářské usedlosti s unikátní teplovzdušnou sušárnou na ovoce, vesnickou školu nebo unikátní vodní mlýn) – Zoologická zahrada Ústí nad Labem (zahrada je umístěna v krásném přírodním prostředí na svahu Mariánské hory; jako návštěvníci zde můžeme spatřit více než 1 000 zvířat v cca 200 různých druzích, včetně vzácných druhů jako třeba kuskus medvědí, tučňák brýlový, mandril rýholící, jelen bělohubý či osel somálský; možnost posezení, případného oběda v areálu zoologické zahrady) – Ústí nad Labem (výjezd místní kabinkovou lanovkou z centra Ústí nad Labem ke známému výletnímu zámečku Větruše – místu, odkud se otvírá nejhezčí pohled na město a malebné vrcholky Českého středohoří; kromě restaurace a kavárny tu najdeme začátek naučné stezky, navštívíme přírodní i zrcadlové bludiště s pokřivenými zrcadly, budeme mít možnost se projít na další krásnou Humboldtovu vyhlídku nebo k historickému středověkému městskému popravišti s dřevěným křížem; po sjezdu zpět do města projdeme historickým centrem, spatříme dominantu města – kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož 65 m vysoká věž se po bombardování za 2. světové války vychýlila o 201 cm od šikmé osy), a na závěr naší návštěvy zavítáme do Muzea města Ústí nad Labem, které nabízí kromě klasických rozsáhlých sbírek z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění i expozici Naši Němci, mapující dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po 20. století) – Děčín (ubytování).

4. den: Děčín – Vysoká Lípa (vydáme se na 4,5 kilometru dlouhou procházku srdcem národního parku České Švýcarsko a jednu z nejhezčích tras celé oblasti; čeká na nás návštěva zříceniny skalního hradu Šaunštejn, ze kterého si krásné pohledy do krajiny nejdříve vychutnávali Berkové z Dubé, po roce 1428 pak zase Vartenberkové, ke konci 15. století hrad ztratil svůj vojenský význam a zpustl; později se stával častým útočištěm zběhů a lapků, proto se mu také přezdívá Loupežnický hrádek; naše trasa bude dále pokračovat ke skalnímu oblouku, tzv. Malé Pravčické bráně, která se nápadně podobá slavné sestře, a kolem hory Větrovec až na známou Mezní louku, kde na nás bude čekat autobus i možnost občerstvení jako odměna po dopolední procházce) – Pivovar Velké Březno (vypravíme se na komentovanou prohlídku všech výrobních provozů pivovaru Březňák založeného už v roce 1753; jméno značky je odvozeno nejen z názvu obce, ale také od kvality ležáků vařených v měsíci březnu; pivovar je spojen s řadou osobností, ovšem tou nejvýznamnější byl bezpochyby hrabě Karel Chotek, který ho vlastnil až do počátku 20. století; kromě prohlídky pivovaru s ukázkou klasické technologie vaření českého piva a pivovarského muzea na nás samozřejmě čeká i ochutnávka zdejších vyráběných piv Březňák) – Zámek Velké Březno (státní zámek je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice; byl postaven mezi lety 1843 a 1845 pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína; původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance; prohlédneme si půvabné a do detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem, které nám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jímž začala 1. světová válka; mezi zajímavosti prohlídky také patří atrapy dortů a oblíbených zákusků hraběte Chotka; po prohlídce zámku možnost procházky zámeckým anglickým parkem) – Praha – D1 – Brno.

————————————————–

Ubytování s polopenzí v hotelu ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, TV a Wi-Fi v samém centru Děčína v ceně 3550,- Kč.

Příplatek za jednolůžkový pokoj činí 400 Kč / noc. Počet těchto pokojů je omezen.

Možnost využít skvělé polohy hotelu k večerní procházce po Děčíně a jeho okolí.

Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2025. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi!!

Vstupné cca 1350,- / 990,- Kč + 10 €.

Odjezd od Janáčkova divadla 9. 10. v 5.15 hod., návrat 12. 10. do 21.30 hod.

Lektor: Mgr. et Mgr. Tomáš Mariánek

Post Author: MVS ADMIN