Na Šumavu za skláři, zlatokopy i tam, kde stromy rostou do nebes a pivo teče ze skály

Termín konání: 13-06-2024
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
24026
Cena: 2 800,- / 2 900,- Kč

13. 6. – 16. 6. 2024 (čtvrtek-neděle)

  1. den: Brno – po D1 – Humpolec – Lipnice nad Sázavou (prohlídka jednoho z nejmohutnějších šlechtických hradů, který byl vystavěn před více než 700 lety jako strážní hrad stříbrných dolů a kupeckých stezek, které se proplétaly tímto krajem řeky Sázavy. Potom se projdeme ke třem zatopeným lomům a vytesaným obrazcům, které jsou součástí Národního památníku odposlechu: Ústa pravdy – inspirované místem Bocca della Veritá, který se nachází v kostele Santa Maria in Cosmedin v Římě, Bretschneiderovo ucho – 3 m vysoký skalní reliéf pojmenovaný podle postavy z románu Dobrý voják Švejk, Zlaté oči. Volno na oběd) – Vysoký Hrádek (v IC Jaderné elektrárny Temelín, které sídlí v přilehlém zámečku se dozvíme, jak se řídí jaderný reaktor nebo co se odehrává v mlžné komoře. Kromě toho uvidíme spoustu modelů reálných zařízení z jednotlivých částí elektrárny. Prohlédneme si zblízka jaderný reaktor a zkusíme si spustit regulační tyče až na jeho samé dno. Na vlastní oči se také přesvědčíme, kde všude kolem nás se nachází přírodní ionizující záření. A dozvíme se, co je žlutý koláč. V kinosále si můžeme nasadit si speciální brýle, které nás rázem přenesou do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst Jaderné elektrárny Temelín. Po prohlídce se projdeme rozsáhlým zámeckým parkem) – Železná Ruda (ubytování).
  1. den: Železná Ruda – Frauenau (procházka malým malebným městečkem přezdívaným „Skleněné srdce na Sklářské cestě“ a parkem se skleněnými sochami i skleněnou bárkou ze zeleného šumavského skla. Prohlédneme si poutní místo s rokokovým kostelem Panny Marie Bolestné, který se řadí k nejkrásnějším a umělecky nejbohatším kostelům východního Bavorska a byl postaven na místě původního pozdně gotického kostela z roku 1396. Hlavní součástí oltáře je Pieta z období kolem roku 1480. Je synonymem hlubokého uctívání Panny Marie v Bavorském lese) – Alžbětín-nádraží (odtud se vydáme do přírodní rezervace Hans – Watzlik – Hain. Ta má rozlohu 11 ha a chrání starý jedlový les s mnoha vysokými stromy, o kterých se říká, že rostou až do nebes. Tzv. Vysoká jedle je stará více než 400 let, vysoká přes 50 m a široká 3 m. Skalní bloky, které se tu sem tam vyskytují, dokreslují pohádkovou nádheru. Cestou budeme míjet nádrže na zadržování dřeva při plavení a také samotné plavební kanály. Další rezervací je Johannesruhe, ve které je chráněn na 3 ha ploše původní les a nádherné skalní útvary. Kneippweg nás zavede k umělému kanálu, který využíval pro léčbu otužováním a broděním farář Kneipp, po kterém má cesta jméno. Cca po 4 km dojdeme až k historickému hostinci Schwellhäusl, jehož historie sahá až do roku 1870.  Z masivních trámů a prken na vás dýchne práce starých mistrů řezbářů. Můžete si pochutnat na pivu, které teče ze skály a na vyhlášeném řízku nebo jiné bavorské specialitě. U hostince vznikly světově jedinečné sluneční hodiny. Za slunečního svitu neukazují jen čas, ale rozsvítí i skleněnou kouli. To se stane ale jen dvakrát do roka ve dnech zimní a letní rovnodennosti. Tehdy za pravé poledne září sluneční paprsek skrze provrtaný otvor v kameni a rozsvítí skleněnou kouli. Po obědě se vydáme zpět k autobusu). Chůze celkem cca 8 km – Železná Ruda (ubytování).
  1. den: Železná Ruda – Kašperské Hory (kostel Panny Marie Sněžné v novorománském slohu– poutní místo. Byl vystavěn na jižním okraji města v novorománském slohu v letech 1850–1867 podle plánů domácího zednického mistra Jana Buchingra pro velké množství poutníků, kteří přicházeli do Kašperských Hor každoročně na pouť 5. srpna. Tradice mariánských poutí je živá dodnes, nebyla přerušena ani za komunistického režimu. Kašperskohorskou pouť, jak probíhala v 19. století, zachytil Karel Klostermann v románu V ráji šumavském, ze kterého si tuto část přečteme. V blízkosti se nachází kaple Panny Marie Klatovské s obrazem této světice malovaným na dřevěné desce. V blízkosti vyvěrá pramen léčivé vody. Pak procházka naučnou stezkou přírodní rezervací s názvem „Cesta zlatokopů“, která nás povede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech údolím Zlatého potoka až do Amáliina údolí. Cestou uvidíme zaniklé štoly i pozůstatky dolování zlata) – zpět do Kašperských Hor (volno na oběd i na ochutnávku výborného piva v místním pivovaru) – hrad Kašperk (prohlídka strážního hradu, který dal v roce 1356 vystavět na obranu Zlaté stezky Karel IV. Je to nejvýše položený královský hrad v Čechách a díky svému pohádkovému vzhledu bývá i oblíbeným místem filmařů – např. Anděl Páně. Chůze celkem cca 6 km) – Železná Ruda (ubytování).
  1. den: Železná Ruda – Chudenice (prohlídka pozdně barokního zámku rodu Czernínů, procházka 12 ha parkem, který je evropským unikátem a jeho součástí je Americká zahrada – velkolepé arboretum založené v roce 1842 Evženem Černínem, spoluzakladatelem Dendrologické společnosti v Průhonicích, které ve své době nemělo obdoby; nejslavnější strom je jedlovec tisolistý z roku 1844, nejstarší exemplář na evropském kontinentě; rozhledna Bolfánek) – Přeštice (jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka je chrám Nanebevzetí Panny Marie. Výstavba současného barokního chrámu probíhala podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V interiéru chrámu je umístěn obraz Bolestné Matky Přeštické, který je kopií obrazu z kostela sv. Michala na Starém Městě pražském. Obraz byl po dlouhém zkoumání arcibiskupskou konzistoří v Praze prohlášen 27. dubna 1711 za milostný a zázračný a Přeštice se tak staly poutním místem. Chrám je znovuotevřen po celkové rekonstrukci. V blízkosti kostela uvidíme jediný evropský pomník, věnovaný čuníkům) – Písek (návštěva Zemského hřebčince – Národní kulturní památky, který je unikátním historickým místem, kde se koně chovají už více než 200 let. Plemenný hřebec Ardo, vyšlechtěný v Písku, byl předlohou pro sochu koně na Václavském náměstí v Praze sochaře J. V. Myslbeka a kopie sochy byla na nádvoří píseckého hřebčince instalována v roce 2002) – Tábor – Brno.

Ubytování s polopenzí (snídaně formou bohatého bufetu, na večeři dvouchodové menu + nápoj) v hotelu v centru Železné Rudy. Dvoulůžkové pokoje a třílůžkové apartmány jsou komfortně vybaveny televizí, ledničkou, fénem, toaletními potřebami, Wi-Fi. Cena ubytování včetně polopenze a místních poplatků 3 500,- Kč. Příplatek za jednolůžkový pokoj je 150,- Kč/1 noc. Počet těchto pokojů je omezen.

Doporučujeme pevnou obuv a pláštěnky.

V blízkosti hotelu je možnost nákupu pečiva a potravin.

Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2024. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi!!!

Vstupné cca 550,- / 450,- Kč.

Odjezd od Janáčkova divadla 13. 6. 2024 v 7.00 hod, návrat 16. 6. 2024 do 21.30 hod.

Lektor: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka

Post Author: MVS ADMIN