Z hlubin země do romantických parků a zahrad až ke trůnům tří králů

Termín konání: 05-09-2024
Přednášející: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka
24037
Cena: 2 700,- / 2 800,- Kč

5. – 8. 9. 2024 (čtvrtek–neděle)

1. den:Brno – po D1 – Pelhřimov – Kámen – Chýnov, Chýnovská jeskyně (byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů) – Borovany (volno na oběd a pak prohlídka bývalého Augustiniánského kláštera s názvem „Prohlídka šesti smysly se zážitky“. Objevíte kostel Navštívení Panny Marie, Škapulířovou kapli a prelaturu; uslyšíte ozvěnu klášterní knihovny, hlasy významných osobností kláštera, vyzkoušíte si církevní oblečení, setkáte se s posledním prelátem. Součástí prohlídkové trasy s průvodcem je i nová expozice „Poklady z diecéze“, která se věnuje církevnímu umění. Uvidíte vzácně zdobené monstrance, gotické plastiky, klášterní roucha ušitá z nejdražších látek, fragment z pláště astrologa, astronoma a alchymisty Tycha Braha. Většina exponátů nebyla dosud nikdy vystavena. Pak si prohlédnete „Zahradu květů“ s hortenziemi, růžemi, javory, svídy atd., „Borůvkovou zahradu“, která byla slavnostně otevřena 14. května 2013 za účasti botanika a spisovatele RNDr. Václava Větvičky. Byla založena pro inspiraci, jak pěstovat kanadské borůvky; projdete se „Klášterním parkem“ skrze stromy a keře, z nichž každý je něčím výjimečný. Naši předkové je považovali za své společníky, které s úctou využívali k léčení, obživě i výrobě nástrojů) – Trhové Sviny (prohlídka barokního poutního kostela Nejsvětější Trojice pravděpodobně od K. I. Dientzenhofera. Stavba má šestiboký ambit s trojicí věžic, trojúhelníková okna, trojici oltářů, věžiček a štítů. Na stropě nádherné fresky od českobudějovického malíře Bonanella. V blízkosti vyvěrá mírně radioaktivní léčivá voda) – Černá v Pošumaví. (ubytování).

2. den: Černá v Pošumaví – Haidmühle– parkoviště pod Třístoličníkem (procházka cca 1 km na Třístoličník ve výšce 1311 m n. m. – je proslulý neobvyklými skalními útvary, které se nachází na jeho vrcholu. Dokonce podle nich nese i svůj název. Tři žulové skalní věže vymodelované erozí totiž připomínají tři trůny – podle dávné báje na nich sedávali králové Čech, Bavorska a Rakouska a rozhodovali zde například o podobě hranic mezi svými panstvími. Pak na blízký vrchol Hochstein – 500 m. Budeme pokračovat na Trojmezí – 3 km – nachází se na nejvyšším hřebenu české a rakouské části Šumavy v dolíku mezi vrcholy Plechý (1378 m) a Trojmezná (1361 m). Již od roku 1756 v těchto místech stával hraniční mezník. Ten byl nahrazen v roce 1993 novým modernějším trojbokým žulovým sloupkem, na kterém jsou vyobrazeny státní znaky a názvy jednotlivých států psané vždy v mateřském jazyce dané země. Posezení v typické bavorské horské hospodě s terasou a úchvatnými výhledy) – cesta zpět k autobusu – Černá v Pošumaví (ubytování). Celkem cca 8,5 km chůze.

3. den: Černá v Pošumaví – Horní Planá (prohlídka městečka s historií sahající až do roku 1349. Navštívíme kostel sv. Markéty, jehož nejstarší části sahají až do 2. poloviny 13. století. V interiéru jsou krásné nástěnné renesanční malby. Z náměstí se vydáme naučnou stezkou až do lesoparku pojmenovaném po spisovateli Adalbertu Stifterovi a k rozhledně Dobrá Voda ve výšce 862 m n. m., ze které můžeme vidět až Český Krumlov i Třístoličník. Má tvar karafy a tím připomíná sklářskou historii Šumavy. Na úpatí kopce pod rozhlednou je ohrada s muflony, jeleny a daňky. V lesoparku také uvidíme barokní poutní kapli Panny Marie Bolestné. Po návratu do Horní Plané volno na oběd. Po obědě si prohlédneme rodný dům spisovatele Adalberta Stiftera a v něm muzeum) – Černá v Pošumavípřístaviště (hodinová vyhlídková plavba po Lipenské přehradní nádrži se skleničkou vychlazeného Prosecca v ruce) – Černá v Pošumaví (ubytování).

4.den: Černá v Pošumaví – Terezino údolí (náleží se svými 140 ha k největším parkům u nás. Vybudovala ho hraběnka Terezie Buquoyová v roce 1756 a počátkem 19. století byl romanticky upraven. Cílem bylo vytvořit v parku pomocí přírodních prostředků scény jako z romantických obrazů,na kterých se objevovaly krásné antické budovy obklopené lesy a pastvinami, zříceniny, rozeklaná skaliska, vodopády a další podobné romantické výjevy. Do krajinářského parku v anglickém stylu vstoupíme branou z roku 1797 a projdeme se naučnou stezkou např. k Švýcarskému domu, uměle vytvořenému vodopádu, rybníčku, tvrzi Cuknštejn, která se řadí k nejzachovalejším středověkým tvrzím u nás atd. Na 5 km dlouhé stezce uvidíme cizokrajné dřeviny i okrasné keře) – Nové Hrady (volno na občerstvení. Po obědě návštěva historické perly jižních Čech, hradu postaveného ve 13. století a v 18. století přestavěného do dnešní podoby. Čeká nás prohlídka celého hradu i hradního příkopu, který je jedním z nejhlubších zděných suchých příkopů v České republice. Nahlédneme i do studny na centrálním nádvoří hradu, která patří k nejhlubším středověkým studnám na jihočeských hradech. Prohlídka klášterního kostela sv. Petra a Pavla, který je spojen s klášterem Božího Milosrdenství. V interiéru je zachováno ranně barokní zařízení. Na hlavním oltáři z roku 1678 býval uctíván obrázek Panny Marie Záblatské představující stojící postavu Panny Marie na půlměsíci s Ježíškem na levé ruce. Rytina, kterou zachránil Karel Bonaventura Buquoy roku 1619 z hořícího domu v bitvě u Záblatí, se stala cílem poutníků z celého okolí) – Brno.

Doporučujeme pevnou obuv a pláštěnky.

Ubytování s polopenzí v hotelu ve dvoulůžkových pokojích se sociálním zařízením, TV a Wi-Fi v Černé v Pošumaví v ceně 3 900,- Kč.

Příplatek za jednolůžkový pokoj je 500,- Kč /1 noc. Hotel se nachází v klidném prostředí cca 300 m od Lipenského jezera, má vlastní pláž, venkovní bazén a saunu. Možnost zakoupení bohatých obědových nebo svačinových balíčků.

Přihlášky nejpozději do 31. 3. 2024. Do tohoto data je nutno uhradit celou částku za ubytování a zálohu na exkurzi!!!

Vstupné a lodní lístek cca 1 000,- / 900,- Kč.

Odjezd od Janáčkova divadla 5. 9. 2024 v 7.00 hod., návrat 8. 9. 2024 do 20.30 hod.

Lektor: Ivana Vaverková, PhDr. Ludvík Vaverka.

Post Author: MVS ADMIN